Karetka
W Strefie Przedszpitalnej na parterze budynku CSM znajdują się: Sala Karetki oraz Pokój Wizyt Domowych.
Sala Karetki jest obszernym pomieszczeniem (około 150 m2), w którym znajduje się kontenerowy symulator ambulansu z symulatorem wysokiej wierności oraz pusta przestrzeń, w której aranżujemy scenografie do wypadków samochodowych, upadków z wysokości, wypadków przemysłowych. Wśród rekwizytów do scenariuszy znajdują się m.in. betoniarka, rusztowanie, narzędzia budowlane i ogrodnicze, atrapy broni krótkiej, wytwornica dymu, kula dyskotekowa. Na ścianie umieściliśmy panoramiczny akcent szczeciński: zdjęcie Wałów Chrobrego wykonane z Łasztowni na wysokości Dźwigozaurów. Przygotowanie scenografii dodaje scenariuszom realności, a studenci uczą się zwracać uwagę na tzw. scenę , w której znajduje się pacjent. Postępowanie przedszpitalne może być obarczone krytycznymi błędami wynikającymi z ignorowania np. przewodów wysokiego napięcia w pobliżu poszkodowanego.
Symulator karetki odwzorowuje prawdziwy ambulans- ograniczona przestrzeń uświadamia studentom, że praca nie zawsze odbywa się w komfortowych warunkach. Do dyspozycji ćwiczących jest defibrylator, respirator transportowy, plecak ze sprzętem do zaopatrzenia dróg oddechowych i ampularium z lekami. Scenariusze mogą się zaczynać poza karetką, a studenci będą musieli użyć sprzętu do transportu pacjenta: desek ortopedycznych, materaca próżniowego, systemu unieruchomień dostosowanych do dzieci.
Symulator wysokiej wierności pacjenta dorosłego jest kompromisem, który chcieliśmy osiągnąć w karetce: ma jednocześnie cechy pacjenta urazowego (m.in. urazowe amputacje kończyn wymagające umiejętności posługiwania się stazami naczyniowymi), jak również pacjenta internistycznego- studenci mogą wykonać 12-odprowadzniowe EKG i zadecydować, czy pacjent z charakterystycznymi zmianami w zapisie powinien być transportowany do szpitala z pracownią hemodynamiczną.
Karetka pozwala na tworzenie bardzo dynamicznych scenariuszy, w których studenci uczą się, jak pracować pod wpływem stresu i pod presją czasu. Filmy, które będą omówione w trakcie debriefingu, są nagrywane nie tylko we wnętrzu karetki- jedna z kamer obejmuje również strefę środowiskową, którą- po otwarciu przeszklonych drzwi – możemy rozciągnąć również na plac przed budynkiem. Pozwoli to na realizowanie scenariuszy zdarzeń z wieloma poszkodowanymi, gdzie przećwiczymy współpracę kilku służb: Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. Scenografię w takich scenariuszach można wzbogacić o wraki samochodów pozyskanych ze złomowiska.
Pokój Wizyt Domowych został urządzony jak standardowe mieszkanie, w którym przebywa pacjent. Scenariusze mogą być realizowane przez studentów Wydziału Lekarskiego („lekarska wizyta domowa”), kierunku pielęgniarstwo („wizyta pielęgniarki środowiskowej”), czy położnictwa („wizyta patronażowa u noworodka”).
Trauma Hal

Defibrylator ZOLL

Respirator przenośny Weinman

Plecak ratowniczy PSP R-1

Scenografia
